OEVB ülés lejárt mandátummal?

OEVB ülés lejárt mandátummal?

2022 február 23, 16:17


Az OEVB az országos egyéni választókerület választási bizottságainak rövidítése. Az OEVB legfőbb feladata a választás tisztaságának megóvása, kifogások, panaszok elbírálása első fokon, pártatlanul.

Minden országgyűlési választás előtt új OEVB tagokat kell választani Szekszárdon is a városi képviselőtestületnek. A törvény szerint az OEVB tagjainak személyét a választási iroda vezetője, a jegyző terjeszti a közgyűlés elé. Így történt ez Szekszárdon is, ám a közgyűlés mégsem szavazta meg a bizottsági tagokat. Elhalasztották a döntést azzal, hogy a jegyző egyeztessen a frakcióvezetőkkel és az egyeztetett nevek kerüljenek előterjesztésre a következő ülésen.

Szekszárdon nagy divatja van a közgyűlési döntések elszabotálásának. A prímet eddig a polgármester vitte míg egészséges volt, így hosszú időre megálltak beruházások, akadozott a város működése. Mára a polgármestert olyan mértékben leteperte a betegsége, hogy szavakkal már kommunikálni sem tud. Párttársai ahelyett, hogy békén hagynák és a gyógyulását segítenék, inkább kiállítási tárgynak tekintik. Néha-néha becipelik egy-egy ülésre, vagy csinálnak vele pár beállított fotót, mintha az a szegény beteg ember el tudná még látni polgármesteri feladatait. Teszik mindezt azért, mert nem akarnak időközi polgármesteri választást, na meg jól jön nekik egy beteg ember nevében a háttérből garázdálkodni. Nem érdekli őket, hogy ez mennyire embertelen és visszataszító.

A nemrégiben kinevezett jegyző hamar lekörözte a polgármestert a döntések bojkottálásában. Az OEVB tagok megválasztásával kapcsolatos közgyűlési döntésre fittyet hányt, nem egyeztetett a frakcióvezetőkkel, így a tagok megválasztásával kapcsolatos törvény által előírt legkésőbbi határidő (2022. február 20.) úgy elmúlt, mintha sose lett volna. A törvény az ilyen esetekre is rendelkezik. Ilyenkor a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) jelöli ki az OEVB tagokat a jegyző előterjesztése alapján. Az NVB meg is kapta a jegyzőtől a tagok névsorát (mely ugyanazon neveket tartalmazta, amit egyeztetés nélkül a közgyűlés elé terjesztett) és valamikor dönteni is fog.

A február 20-ai határidő felmerült dr. Harangozó Tamás az ellenzéki összefogás jelöltje által benyújtott választási kifogás ügyében is. A kifogás tárgyában a lejárt mandátumú OEVB ült össze kiegészülve a Fidesz és az ellenzéki összefogás frissen kijelölt OEVB delegáltjával. Az ellenzék delegáltja Kurtyán Ferenc az ülés kezdetén rögtön megkérdezte, hogy a február 20-ai időponttal nem járt-e le a mandátuma a régi tagoknak, mire a jegyző - mint a választási iroda vezetője - rezzenéstelen arccal azt válaszolta, hogy a régi tagok mandátuma addig tart, amíg az új tagok le nem teszik az esküt, mert nem maradhat a választás OEVB nélkül. Mélyen elhallgatta az OEVB tagok megválasztása kapcsán felmerült felelősségét.

A kifogásról korábbi cikkünkben részletesen beszámoltunk a 444.hu  cikke alapján. Az ülés és a döntés übereli bármelyik stand-up comedy műsort. Az ülésről készült jegyzőkönyv tanúsága szerint az ellenzék delegáltja - látva a kifogás elutasítására irányuló erőlködést - viccesen felvetette, hogy az OEVB marasztalja el Harangozó Tamást, mert mit is képzel magáról, hogy kifogással mer élni Horváth Istvánnal szemben. A jegyzőkönyv alapján egy igazi gyöngyszem lehetett az ülés és aki részt vett rajta biztos jól szórakozott, hiszen élőben tapasztalhatta meg az előző ciklus Fideszes testülete által megválasztott OEVB tag (egyben levezető elnök) pártatlan és szakavatott jogértelmezését. Olyan tanácstalan volt, mint a "mitévő legyek", hogy megfeleljen a Fideszes elvárásnak.

A törvény szerint a választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, amelyeknek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választások tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.

Ugye milyen szépen hangzik? A probléma csak az a szövegezéssel, hogy a választópolgár akarata hiányzik az egyenletből, hiszen nem a választópolgár tesz javaslatot a személyekre és választja meg a bizottság tagjait, hanem az éppen többségben levő politikai szerveződés. Ettől még persze működhetne normálisan is a rendszer, de ahogy a példa is mutatja, hiába vannak jogszabályok, ha azokat csak a választókra, az egyszerű emberekre alkalmazzák és csak velük akarják betartatni.