Az MNASZ hajója léket kapott

Az MNASZ hajója léket kapott

2021 május 29, 19:21


Az MNASZ hajója többször léket kapott már az elmúlt évtizedben. Az egyik ilyen léknél 2014. február 1-i hatállyal lemondott megbízásáról a trafikmutyiról elhíresült Gyulai Zsolt mint MNASZ elnök, továbbá Fazekas Csaba, Láng Zsolt, Nagy Csaba, Rogán Antal és Szabó László elnökségi tagok. Azért tört ki a pánik, mert ahelyett, hogy a saját sportjaival, versenyeivel foglalkozott volna a szervezet, megpróbálta lenyúlni egy másik szövetség a Magyar Gyorsulási Sportági Szövetség (MGYSZ) sportágait, amely mindezt megelégelve utánajárt az MNASZ tényleges jogi helyzetének. Kiderítette, hogy az MNASZ nem az aminek mutatja magát, nem szakszövetségi jogokkal rendelkező országos sportági szövetség, hanem egy sima egyesület, ami max. annyi joggal rendelkezik, hogy versenyt rendezhet, ha egy szövetség engedélyezi számára, ezért eljárást kezdeményezett. Vélhetően a politika beavatkozott az eljárásba, mert hamar befejezték az ügyet, pedig a lemondott elnök saját maga ismerte el egy közgyűlési jegyzőkönyv tanúsága szerint, hogy törvénytelenül működik a szervezet. 

Ezek után az MNASZ ahelyett, hogy végre a versenyzőivel, versenyeivel foglalkozott volna, továbbra sem hagyta békén az MGYSZ szervezetet és annak sportágait. Ügyészségi segédlettel 2015-ben törvényességi eljárást kezdeményezett az MGYSZ ellen. A szervezet megtagadta az ügyészségi felszólításban szereplő módosítások elvégzését azzal, hogy még ügyészi felszólításra sem hajlandó törvényt sérteni. Per lett az ügyből és 2017-ben a bíróság másodfokon is megerősítette, hogy az MGYSZ a sporttörvény 28. § (1) bekezdés szerinti országos sportági szövetség. Az MNASZ nem nyugodott bele a döntésbe és 2018-ban törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett az MGYSZ ellen a Fővárosi Törvényszéknél. A törvény úgy rendelkezik, hogy a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatására a nyilvántartást végző bíróság az illetékes, de ez nem zavarta a Fővárosi Törvényszéket, megindította az eljárást, pedig az MGYSZ nyilvántartást végző bírósága a Miskolci Törvényszék. Mintha mindenáron szabad utat akarnának biztosítani a sportáglopásnak.

Időközben az MNASZ szakszövetségi bejegyzést szerzett. Ez azért volt fura sokak számára, mert az MNASZ minden fórumon azt hangoztatta, hogy a jogi formája szakszövetségi jogokkal rendelkező országos sportági szövetség. Több joghoz értő személyben felvetődött a kérdés, ha valaki már szakszövetségi jogokkal rendelkezik, akkor nonszensz, hogy szakszövetséggé akarjon alakulni. Az MGYSZ elnöke szerint erre azért volt szükség, mert a zűrös és jogellenes működésű múltat így akarták eltüntetni, amit igazol a szakszövetségi nyilvántartásba vételi végzés is. Eszerint sportegyesületből alakult át szakszövetséggé, ami több dolog miatt is aggályos. Aggályos a korábbi versenyrendszer üzemeltetés miatt, a szövetségek részére biztosított és felvett állami támogatások miatt, az általa kiadott engedélyek miatt, mert minderre sportegyesületként nem volt jogosult, hisz egy sima sportegyesület volt, nem pedig sportszövetség.


a képre kattintva a teljes végzés megtekinthető

Aggályos jogi szempontból is, mondta az MGYSZ elnöke, hiszen a Ptk. 3:83. § rendelkezése szerint egyesület nem alakulhat át más jogi személlyé, márpedig a szakszövetség az egyesülettől teljesen eltérő jogi személy, amely a sportban különleges jogköröket gyakorol. Az alapszabályuk is jogsértéseket tartalmaz. A sporttörvény szerint olyan sportágban lehet szakszövetséget létrehozni, amelyben a sportág nemzetközi szervezete világ, vagy Európa bajnokságot rendez , vagyis az MNASZ szakszövetségi jogosultsága csak azokra a sportágakra érvényes, amelyek nemzetközi versenyrendszerét az FIA üzemelteti. Az alapszabályukban viszont több olyan sportág is fel van sorolva, melyben a FIA nem üzemeltet világbajnokságot. Márpedig a szakszövetség és az országos sportági szövetség között az a legnagyobb különbség, hogy a szakszövetség kizárólag csak azokban a sportágakban rendelkezik jogokkal, amelyek a nemzetközi szervezete VB-t, vagy EB-t üzemeltet, az országos sportági szövetségnél ilyen megkötés nincs. Mindezen felül az "átalakulásnak" nevezett jogsértést úgy követte el az MNASZ, hogy a 2019. január 26-ai közgyűlésén olyanok vettek részt és szavaztak, akik arra nem voltak jogosultak. Az MNASZ tagnyilvántartásában szereplő 218 tagból 59 tag a sporttörvény vonatkozó rendelkezései szerint nem lehet tagja az MNASZ-nek sem mint szakszövetségnek, sem mint sportági szövetségnek, vagyis a hozott határozatok jogellenesek, melyből az következik, hogy a szakszövetségi nyilvántartásba vételük is jogellenes - mondta az MGYSZ elnöke.

A felsorolt törvénysértések miatt az MGYSZ törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett az MNASZ által benyújtott iratok és a hozott határozatok jogellenessége miatt, a bíróság 124.Pkt.30.194/2020 szám alatti eljárása folyamatban van. Más törvényességi eljárás is folyik 9.Pkt.30.193/2018 szám alatt az MNASZ egyéb jogsértő határozatai miatt, amit a saját tagja, tagjai kezdeményeztek.

Az MNASZ főtitkárának legutóbbi körleveléből kiderül, hogy 2021. május 18-án lemondott az elnökségi tagságról Korda Erik, a Sporttanács elnöki és tagi tisztségéről Bernhardt János, a Sporttanács tagi tisztségéről Csepela Tamás, Kolecsikné Gál Melinda és Majerszky Gábor, a Rally Technikai Referensi és Technikai Bizottsági tagságáról Csepela Tamás. Ebből az tűnik ki, hogy vannak az MNASZ tisztségviselői között olyan személyek, akik nem kívánnak asszisztálni a sorozatos jogsértésekhez.

Láthatóan jéghegynek ütközött az MNASZ hajója és süllyedni kezdett. Hogy mi lesz a megindult törvényességi eljárások vége nem tudható, de az biztosan kimondható, hogy a jogellenesen tagjegyzékben tartott 59 tagszervezetet és a velük közösen meghozott közgyűlési határozatok jogellenességét nehéz lesz megmagyarázni. Mivel az eljárás a szakszövetségi "átalakulás" törvénysértő körülményei miatt folyik, így nem kizárt, hogy a bíróság részére egyetlen törvényes intézkedés marad, az MNASZ megszüntetése.